Co zrobić aby Twoje
konto na instagramie
nie zostało zhakowane

Udostępnij ten post

Jeśli kiedykolwiek ktoś ukradł Ci konto na Instagramie – zapewne wiesz jak trudno pogodzić się ze stratą pamiątek w postaci zdjęć, które nieraz były zbiorem z okresu kilku lat. Pomijając kwestie sentymentalne – sytuacja, w której ktoś ‘zhakuje’ nasze konto, jest przede wszystkim niebezpieczna dla naszej prywatności. 

Pamiętajmy, że osoba, która ma dostęp do naszego konta może nie tylko operować naszymi zdjęciami, ale ma również dostęp do naszych wiadomości, przez co ma możliwość kontaktu z naszymi znajomymi podając się za nas lub też, np. jeśli zna nasze hasło, może spróbować wpędzić nas w poważne finansowe kłopoty. 

I to właśnie z tych powodów powinniśmy być rozważni przy zarządzaniu swoim kontem. 

Zastosowanie się do poniższych rad pozwoli Ci w dużym stopniu zminimalizować ryzyko znalezienia się w tej nieprzyjemnej sytuacji.

 

#1 Nadaj silne hasło

Nie bez powodu niektóre serwisy mają własne ograniczenia dotyczące haseł, które mają na nas wymusić ustawienie takiego, aby było ono trudne do złamania. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że hakerzy dysponują generatorami haseł oraz ich bazami. Ponadto należy pamiętać, że jeśli do każdego konta, jakie posiadamy na różnych stronach czy aplikacjach użyjemy takiego samego lub podobnego hasła, wystarczy, że zostanie ono odgadnięte raz, a to da hakerom dostęp do wszystkich naszych danych. 

Na stronie haveibeenpwned możemy poprzez wpisanie swojego maila sprawdzić czy zostaliśmy ofiarą cyberwłamania.

 

#2 Zabezpiecz swojego e-maila

Zwykle adres email jest powiązany z każdym posiadanym kontem, w tym z Instagramem. Dlatego oczywistym jest, że jeśli ktoś może uzyskać dostęp do Twojego konta e-mail, może następnie naruszyć jakiekolwiek inne posiadane przez Ciebie zasoby online.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie czy domena, w jakiej mamy swoją pocztę ma dodatkowe uwierzytelnianie. Na pewno ma ją gmail – możemy łatwo ustawić dodatkową weryfikacji w postaci powiadomienia na nasz telefon.

#3 Włącz podwójne uwierzytelnianie

Jak zrobić to na koncie instagramowym?

  • przejdź do ustawień
  • otwórz sekcję ‘Zabiezpieczenia’ i kliknij w ‘Uwierzytelnianie dwuskładnikowe’
  • odblokuj opcję aplikacji uwierzytelniającej

Dzięki tej opcji, w przyszłości gdy ktoś będzie próbował zalogować się na Twoje konto, instagram wyśle Ci automatyczne powiadomienie SMS-em wraz z kodem dostępu do Twojego konta.

 

#4 Odwołaj dostęp do aplikacji dla firm trzecich

Chodzi tu o inne aplikacje, do których logujemy się używając konta na instagramie. Znajdziemy je wchodząc w Ustawienia -> Zabezpieczenia -> Aplikacje i witryny -> Aktywne. Aplikacjom z tej listy najpewniej daliśmy dostęp do publikowania na naszym koncie w naszym imieniu. Zwykle są one bezpieczne, jednak niektóre nie spełniają warunków korzystania z Instagrama.

 

*****

 

Poza zastosowaniem się do powyższych praktyk, pamiętaj o działaniach takich jak: wylogowywanie się ze swoich kont kiedy korzystasz z urządzeń nienależących do Ciebie, nie zaznaczanie opcji ‘zapamiętaj mnie’ na tych urządzeniach i oczywiście – nie podawania nikomu swoich danych logowania. 

Więcej wpisów

Informacje

Współpraca z Agencją Social Media Marketingu

Odciążenie od marketingu i tworzenia treści potrafi zaoszczędzić setki godzin firmom. Między przedsiębiorcą, a agencją social media marketingu współpraca jest kluczowa dla osiągnięcia wspólnych celów. Aby jednak była ona efektywna, warto zrozumieć, kto za co odpowiada.

Sztuczna Inteligencja

Nowa aktualizacja Chat-GPT 4.o , co wprowadza?

W świecie technologii, tempo zmian jest zawrotne. OpenAI właśnie zaprezentowało najnowszy model AI, GPT-4.0, który wnosi szereg ekscytujących funkcji. Podczas niedawnej prezentacji na żywo, badacze

Facebook

Drogie Reklamy na Facebooku – Dlaczego?

Jeśli masz firmę na Facebooku możesz czasem zaobserwować ciekawe zjawisko – znaczny wzrost kosztów płatnych zasięgów. Czy takie komunikaty jak ten poniżej: Dlaczego za 1000